Historie

Historie vzniku kapely se datuje od posledního týdne srpna roku 1982. Založení skupiny předcházely více než dva roky společného hraní Jardy Dvořáka a Radka Špíny na akustické kytary se snímači. Poté, co si Jarda Dvořák koupil kytaru elektrickou, bylo založení skupiny na spadnutí. Zejména, když na nedaleké skládce byly z děravých hrnců a igelitu vytvořeny první bicí. Těmto dvěma však chyběl alespoň třetí. Oslovili dalšího „roudeňáka“ Jardu Brodského, aby hrál s nimi na basu. Ten to však odmítl s tím, že chce hrát na kytaru. Jarda Dvořák mu tedy prodal svoji kytaru a koupil si basu. Radek Špína si koupil bicí a začalo se zkoušet. Poté, co jsme zvládli asi tři písničky od Katapultu, jsme přešli k Olympicu. Tam nám ale chyběl druhý melodický nástroj. Proto byl osloven Jiří Nejedlo (dnes PROROCK), který si v té době také koupil el. kytaru a učil se na ni. Tato sestava hrála spolu asi rok. První vystoupení se konalo asi po třech měsících na výroční schůzi SDP (dnes SDH – hasiči), který se stal zřizovatelem skupiny. Zatím co schůze probíhala v klubovně kulturního domu v Přáslavicích, produkce byla na sále. Ze schůzujících se tam neobjevil téměř nikdo a pokud, tak jen krátce. Zato se tam objevila skupina členů místního SSM, kteří měli pravidelnou schůzi. Také jen krátce – délka návštěvy jistě dost korespondovala s kvalitou produkce.
Asi po roce zkoušení přišel J. Brodský s informací, že jde na vojnu. Proto jsme oslovili Jardu Šírka z Rovenska p. Tr., který v té době dohrál ve skupině PROSTOR, která se rozpadla právě kvůli odchodu několika členů na vojnu. Jenže J. Brodský sloužil jako PTP v Turnově a tak jsme měli tři kytary.
Další příležitost vystoupit se naskytla asi po půl roce. Zřizovatel pořádal něco jako posezení pro hasiče a kromě dechovky pozval i nás. Naše vystoupení jsme zahájili zahráním skladby “Bouřlivák” od tehdy populárních PUHDYS, za což jsme byli odměněni mladými návštěvníky potleskem, leč někteří postarší účastníci to nesli s velkou nelibostí a úprkem opuštěli sál. Důvodem byla vysoká hladina decibelů v ovzduší. Po řádné domluvě pořadatele jsme druhou sérii zahájili s poloviční hlasitostí a skladbou „MUŽ, KTERÝ SE PODOBÁ ODVRÁCENÉ STRANĚ“.
Zároveň s tvorbou repertoáru se také nakupovala aparatura. K ní byl potřeba zvukař, a tak se do kapely dostal Milan Brodský. Název kapely byl dlouhou dobu nejasný, vzniklo několik verzí. Nakonec se prosadila varianta „ROUDEN BAND“, který jinak znamenal „banda z roudnýho“ a odvozen byl od tehdy oblíbeného OK BANDU.

1982_4 1982_3 1982_2 1982_1
Někde v červnu roku 1984 pozvala kapela přehrávkovou komisi. Přehrávky se zvládly a mohlo se začít hrát oficiálně. Kapela získala I.kvalifikační stupeň, což činilo “neuvěřitelných” 10-15 Kčs za hodinu hraní na osobu (60-90 Kčs za večer). První akce byla naplánovaná na konec června, ale předseda MNV nedal souhlas. Poté byl J. Šírek skoro celé prázdniny, coby „absik“, na cvičení. Hrát se začalo až v září a po odehrání asi 6-ti zábav odchází v říjnu na vojnu Jarda Dvořák a Jirka Nejedlo.
Zbylí členové skupiny však neukončili činnost. Do skupiny přichází Jiří Pařízek na kytaru a Jarda Brodský začíná hrát na basu (jako by to nemohl udělat o dva roky dřív 🙂  ). Skupina opět nacvičí repertoár a začne hrát. Na podzim roku 1985 odchází na vojnu Jarda Šírek a skupina na ro přeruší činnost. Na podzim roku 1986 se všichni vrací z vojny a začíná se znova v sestavě: kytary – J. Šírek, J. Nejedlo a J. Pařízek, basa   – J. Dvořák, bicí – R. Špína
Jarda Brodský odchází na půl roku na vojnu a do kapely se vrátil jen na chvíli, jako zvukař.

Finanční otázky kolem drahé aparatury se řešili precizním zhotovením zesilovačů a jiné aparatury Jirkou Pařízkem, který je v menší míře tvoří dodnes. Bedny se stavěly společnými silami (občas se i něco zakoupilo hotové). Postupem času se aparatura vlastní výroby začala nahrazovat novou.V prosinci 1986 se konají druhé přehrávky. S II. kvalifikačním stupněm mohla hrát už za 16-21 Kčs za hodinu a osobu.

Přetlak na postu kytara je řešen odchodem Jirky Nejedla a na krátko (cca rok) se v kapele objeví Jarda Šich na saxofon. Ale není pro něho dostatečné využití a tak počase odchází. Zároveň odchází na vojnu Milan Brodský a na místo zvukaře přichází Jirka Kohoutek. Světla začíná obsluhovat Milan Richtr. Aparatůra i světelný park jsou neustále vylepšovány. Výkon PA systému se blíží k 5-ti kW.

1985_ROUDEN1 1985_ROUDEN2 1985_ROUDEN3 1985_ROUDEN4 1985_ROUDEN5 1985_ROUDEN6 1985_ROUDEN7

Roku 1988 na třetích přehrávkách na Hrubé Skále v tehdejší hospodě U Kohoutků si kapela zvýšila kvalifikační stupeň na III., což činilo 22-30 Kčs za hodinu a osobu a možnost hrát i v jiném okrese nebo kraji.V témže roce odchází zvukař Jirka Kohoutek a na jeho místo nastupuje Milan Richtr. Na světla přichází Fanda Kukeně. Kapela hraje velmi často, neboť konkurenci ji dělá pouze ADAPTACE a FARAD. To je také příčinou toho, že po revoluci roku 1990 odchází kytarista Jarda Šírek a nahradil ho ze skupiny HUJAVO Mirek Hron. V tomto roce Jirka Pařízek začíná hrát souběžně s kytarou i na klávesy. Rok poté odchází z kapely Jarda Dvořák aby si založil svou kapelu a přichází ze skupiny DRAGON baskytarista Martin Hráský. Tím se rozšířil i počet zpívajících členů zase na tři.

V dalším roce byl obměněn i vozový park. Dvě Š 1203 byly nahrazeny starším autobusem ŠL, který sloužil až do roku 1999, když si zvukař Milan Richter obstaral starší skříňovou Avii.

Roku 1999 odchází osvětlovač Fanda Kukeně a kapela hraje bez osvětlovače se stabilními světly.

Takto kapela hrála úspěšně až do konce roku 2001, kdy odchází Mirek Hron a nahradil ho v dalším roce po dvanáctileté pauze znova Jarda Šírek, který jak vidět, hru na kytaru vůbec nezapoměl.

V roce 2000 se zvukař Milan Richter osamostatňuje, ale nadále zůstává “dvorním” zvukařem a členem kapely. V tomto roce se navazuje dobré kamarádství a spolupráce s rockovou legendou, benešovskou kapelou KEKS (1. společná a úspěšná akce v květnu 2000 v Koberovech) a nyní s příchodem Jardy Šírka se nastiňuje možná spolupráce s neméně známou skupinou  Odyssea. Ale to se ještě uvidí…

Dne 2.6.2001 se v Rovensku pod Troskami uskutečnila společná zábava ROUDEN BANDU a rockové legendy, kapely KEKS z Benešova.
Poprvé se tato kapela představila v našem regionu v květnu 2000 na společné akci s námi v Koberovech. Jejich písničky ale naši fandové znají už léta v našem podání (Víš, Taková jsi ty, Hlídej, Namazaná, Kalhotky bílý…atd.)
Díky osobnímu přátelsví členů obou kapel se uskutečnila tato akce, která byla zároveň oslavou dvacátého výročí založení této kapely. Doufáme že tato akce nebude poslední a uskuteční se další. Díky množství jejich písniček, které Rouden Band hraje, nás lídr Keksu Štěpán Kojan nazval jako „Keks revival“ (viz odkaz na KEKS – rozhovor Š.Kojana na radiu Presston).

His_01 His_02 His_03 His_04 his2000 K01 K02 K03 K04 K05 K06 K07 K08 K09 K10 K11 K12 K13 K14 K15 K16 K17 K18 K19 K20 K21

Od roku 2002 se nám podařilo souběžně s Rouden bandem rozjet projekt Odyssea revival (viz Odkazy-Odyssea revival). S tímto programem jsme hráli buď sami, nebo v sestavě posílené o Vaška Běhavého a Radka Andrejse (Odyssea classic) takřka po celém Česku.

Koncem roku 2007 odchází Jarda Šírek a Jirka Pařízek. Tím se pozastavil i projekt Odyssea revival. Na kytaru nastupuje David Kábrt z Lomnice a na klávesy Tonda Nič (ex JSB) z Jablonce. Kapela jede dál s novými skladbami do nové etapy…

Roku 2008 byla navázána spolupráce s Petrem Čejkou a skupinou Karamel a později s Mírou Imrichem Slávkem Jandou – Abraxas.

Koncem roku 2008 přichází do kapely na post druhého kytaristy posila, Richard Kmínek z Lomnice nad Popelkou, což nám umožnilo začít hrát i skladby kytarově drsnější.

Od konce roku 2009 vyměnil odcházejícího Tondu Niče mladý talentovaný klávesák Vláďa Dlouhý.

Děkujeme všem našim věrným fandů a fanynkám za podporu a přízeň a doufáme že nám ji zachovají i v příštích letech. Přejeme jednomu světovýmu fenoménu, jakým je český bigbít, aby tady vydržel aspoň v té podobě, jakou je dnes.

Vaši Roudeni.